model Zwickau » skm kraków » szybka kolej miejska » szybka kolej regionalna » tramwaj dwusystemowy

Koncepcja KRAK (Kolej Regionalna Aglomeracji Krakowskiej)

Koncepcja KRAK (Kolej Regionalna Aglomeracji Krakowskiej) i próba implementacji tramwaju klasycznego na sieć kolejową w ramach modelu Zwickau.
Adam Fularz

Kraków silnie potrzebuje kolei aglomeracyjnej- często i sprawnie kursujących pociągów miejskich i podmiejskich, skracających wydatnie czas przejazdu przez aglomerację. W 17 miastach Niemiec istnieją systemy takich kolei. Zasadą jest tutaj wysoka częstotliwość kursowania pociągu: co 10, 20 lub 30 minut. Systemy te funkcjonują na podobnej zasadzie jak metro i są bardzo popularne. Dla przykładu, system kolei miejskiej S- Bahn w Berlinie przewozi rocznie 291 mln pasażerów, o ponad 30 % więcej niż całe Polskie Koleje Państwowe (wg danych UIC 244,1 mln podróżnych w 2001 r.). W Krakowie również możliwe jest stworzenie podobnego systemu, lecz w projekt zaangażować się muszą władze miasta.

Proponuje się, by podmiejskie linie kolejowe- do Wieliczki i do Portu Lotniczego Balice zostały wykorzystane w nowym, zarządzanym przez odrębnego przewoźnika systemie. Jego realizacja możliwa jest niemalże od zaraz i to dużo mniejszymi środkami niż kosztowny i futurystyczny pomysł tramwaju dwusystemowego dla Krakowa. Szybkość realizacji i efektywność wydanych środków w stosunku do zrealizowanego celu jest największym atutem przedsięwzięcia.

Opis koncepcji
Proponuje się zastosowanie najnowszego wagonu motorowego- spalinowego autobusu szynowego np. produkcji polskiej kursującego co 60 minut na trasie Port Lotniczy Balice (wykorzystanie istniejącej bocznicy do lotniska)- Kraków Główny- Wieliczka Rynek. Dodatkowo linia kolejowa do Wieliczki stanie się linią kolejowo- tramwajową. System zasilania tej linii zostanie przełączony na napięcie tramwajowe. Od pętli tramwajowej Nowy Bieżanów zbudowany zostanie 450- metrowy fragment nowego toru tramwajowego łączącego sieć tramwajową z linią do Wieliczki, która stanie się także linią tramwajową. Po tej linii kursować także będzie autobus szynowy do dworca Kraków Główny oraz Portu Lotniczego Balice. Taka sama sytuacja występuje we wschodnioniemieckim mieście Zwickau- po jednej linii kursują tramwaje i spalinowe autobusy szynowe.


Inwestycja w zakup spalinowych autobusów szynowych jest konieczna- pozwala to niemalże od razu uruchomić linię do portu lotniczego Balice, a poza tym elektryczne pociągi podmiejskie EZT nie będą już mogły kursować na tej linii po zmianie napięcia na tramwajowe. Za to na linię do Wieliczki wjadą zwykłe tramwaje – dwa na godzinę. Tak więc pasażer będzie miał do dyspozycji trzy połączenia na godzinę z Wieliczki do Krakowa- dwa tramwajowe i autobus szynowy kursujący do dworca Głównego i Portu Balice. Projekt ten pokrywa się z koncepcją tramwaju dwusystemowego dla Krakowa i w okresie późniejszym nie ma przeszkód dla wprowadzenia tego typu systemu komunikacyjnego. Jednak o wiele szybciej można wprowadzić prostsze rozwiązania, wszak tramwaj już wjechał na linię do Wieliczki podczas prób technicznych.

Przybliżony kosztorys
Koszt taboru: od 7 do 9 mln PLN za sztukę.
Koszt dostosowania infrastruktury kolejowej i budowy fragmentu linii tramwajowej- nieznany, szacunkowo 600- 950 tysięcy PLN.
Realizacja
Zarząd miasta ogłasza przetarg na obsługę Kolei Regionalnej Aglomeracji Krakowskiej „KRAK” i jej uruchomienie.

By